Dálkový odečet měřidel - legislativa
Abychom si dobře rozumněli...
Tento článek zde zveřejňujeme (21.11.2020) z důvodu častých dotazů ze strany našich zákazníků, kteří se ptají, zda mají povinnost instalovat dálkově odečitatelné měřidla či nikoliv. Pokusíme se odpovědět. Předem ale upozorňujeme, že tento článek je pouze vyjádřením našeho postoje k dané problematice. Předem upozorňujeme, že nelze tento text nelze brát jako jakkoliv závazné stanovisko. Pouze zde cítíme povinnost napsat, jak to cítíme my...
Co se mění k 25.10.2020
Dne 25.10.2020 začala na území Evropské unie v platit některá ustanovení "Směrnice evropského parlamentu a rady (EU) 2018/2002, která byla vydána 11.12.2018 a jejím účelem byla změna Směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti. V této směrnici je zcela jasně uvedeno, že počínaje dnem 25.10.2020 lze instalovat pouze měřiče tepla či chladu a vodoměry pro měření spotřeby teplé vody, vybavené "dálkovým odečtem". V této Směrnici potřebné informace naleznete především v článku 9c. Ten mimo jiné také zcela jasně vysvětluje, že měřiče již nainstalované před 25.10.2020 bez "dálkového odečtu" mohou být takto ponechány až do 1.1.2027. Po tomto datu již musí být výše uvedené typy měřidel vždy vybaveny "dálkovým odečtem".
Od data 25.10.2020 je také předkládat konečným spotřebitelům informace o spotřebě dle měřidel tepla či chladu a teplé vody 4 x ročně (u měřidel s "dálkovým odečtem") nebo 2 x ročně u měřidel, které ještě nebyly "dálkovým odečtem" vybaveny. Evropská Směrnice přeferuje elektronické zasílání náměrů.
Od data 1.1.2022 musí být výše uvedené náměry předkládány konečným spotřebitelům nejméně 1 x za měsíc, ale nejlépe častěji, tak jak to umožní použitá technologie (měřidla, přenosová technologie).
Naši legislativci
Povinností České republiky bylo vydat nejpozději k 25.10.2020 příslušnou národní vyhlášku, která povinnosti vyplývající z výše uvedené směrnice zakotví v českém právním řádu. Legislativci na to měli 2 roky. A nestalo se nic. Myslím, že by neměli za neprovedenou práci dostávat peníze. Tak jak je to běžné u jakéhokoliv zaměstnance...
Jak to vnímáme my
Na rozdíl od mnoha našich konkurentů máme technické řešení pro online odečet náměrů měřidel a splnění všech požadavků evropské Směrnice vyřešeno, a to včetně GDPR. Takže nemusíme záměrně říkat "Směrnice neplatí" z důvodu vlastní neschopnosti jí naplnit. Náš názor je tedy tento:
- Evropská směrnice na území České republiky platí a je nadřazena Českému právnímu řádu
- K datu 25.10.2020 nebyla díky liknavosti českých legislativců vydána česká prováděcí vyhláška
- Po prostudování Směrnice je zřejmé, že česká legislativa musí vyřešit dvě zásadní věci: a) zda se bude považovat pochůzkový odečet za dálkový odečet dle Směrnice (předpokládáme, že odpovědí bude ANO), b) sepsat a odůvodnit seznam objektů, kde měření nelze realizovat a toto rozhodnutí zdůvodnit (předpokládáme, že půjde o velmi krátký či nulový seznam)
- Jelikož není vyhláška, majitelům objektů nehrozí za nesplnění ustanovení Směrnice žádné české sankce, hrozí jen sankce evropské (ty ale nebudou cílit na majitele panelového domu, ale na Českou republiku)
- Bez ohledu na situaci s chybějící českou vyhláškou tu vyhláška v blízké době bude a bude se řídit evropskou směrnicí
- Osobně bych nákup měřidel s dálkovým odečtem neodkládal a doporučoval bych uvažovat o technologii, která automaticky splní požadavky Směrnice platné od 1.1.2022 (odečet minimálně 12 x ročně). Zde je optimální a cenově výhodnější online odečet.
Konečný verfikt: Je to jen na Vás...