Jak zjistit, zda bytový vodoměr měří správně?
Poměrně často nás kontaktují uživatelé bytů ve věci vyšších náměrů na bytových vodoměrech oproti jejich představě o skutečné spotřebě bytové jednotky. Proto v tomto článku uvádíme pár zásadních informací o bytových vodoměrech a o důvodech, které způsobují vyšší než obvyklé náměry.
Bytový vodoměr
Bytové vodoměry většinou nemají tendenci měřit "do plusu". Spíše naopak. Mnoho levných vodoměrů měří správně průtok vody až třeba od 60-ti litrů za hodinu a z tohoto titulu je náměr na počitadle většinou o něco nižší, než je reálná spotřeba. Starší bytové vodoměry v lokalitách s tvrdší vodou trpí také poškozením mechanického měřícího soukolí, které se po jisté době může začít "zadírat" a z tohoto důvodu opět vodoměr měří o něco méně. Na základě mnoha provedených zkoušek bytových vodoměrů ve státních zkušebnách nebo přímo na místě inspektorem ČMI máme statisticky zjištěno, že bytové vodoměry měří spíš méně a v případě, že měří více, jde tak o 1 - 2 % od povolené odchylky. Doporučujeme tedy nejdříve hledat důvod vyšší spotřeby někde jinde.
Jak ověřit funkci bytového vodoměru
Funkci bytového vodoměru lze oficiální cestou ověřit dvěma způsoby. Prvním je demontovat vodoměr, vhodně jej zabalit a odvézt k přezkoušení do některého z metrologických center. Nicméně výsledek zkoušky může být ovlivněn právě demontáží a převozem. Proto spíše doporučujeme druhý způsob ověření. Jde o metrologické přezkoušení na místě - u Vás v bytě. Přezkoušení je prováděno bez demontáže vodoměru speciálním měřícím etalonem. Zkoušku provádí pracovník ČMI p. Luka 730.166.321 a cena zkoušky se pohybuje kolem 1300 Kč bez DPH (doporučuji ale předem přesnou cenu ověřit).
Spotřebu vodoměru si ale můžete ověřit přibližně i doma. Obecně jsou dvě metody. Váhová a objemová. Záleží na tom, zda máte k dispozici přesnou váhu nebo kalibrovanou nádobu s riskou na správném místě (například z lékařských potřeb). Váhová metoda staví na základě váhy vody. Jeden litr vody váží přesně jeden kilogram. Postavíte-li kýbl na váhu, vynulujete počitadlo a napustíte-li do kýblu třeba 8 kg vody, mělo by vodoměr napočítat 8 litrů. Druhá metoda je objemová. Natočíte pět litrů do pětilitrové kalibrované nádoby a pak odečtete náměr vodoměru... Ale pozor. Nepoužívejte nekalibrované váhy a nekalibrované nádoby. Několikrát se stalo, že naše zákaznice odměřovala vodu do litrové nádoby koupené v supermarketu a pak se zjistilo, že rysku pro litr nakreslil "číňan" od dva centimetry vedle... A pak je všechno jinak.
Vysoké náměry - kde se berou ??
Jak již jsem řekl na úvod - bytový vodoměr měří ve velmi velmi málo případech o trochu více, než by měl. Je-li ale náměr bytového vodoměru vyšší než by měla být reálná spotřeba, je potřeba prověřit vodoinstalaci.
Z našich zkušeností víme, že důvodem vysokých náměrů bývají často noční "neplánované" průtoky vody. K těmto průtokům dochází především v noci od 23.00 do 4.00 hod. V tuto dobu se snižují odběry vody a často dochází ke zvýšení tlaku vody v rozvodech. Při zvýšeném tlaku často začínají protékat jinak bezporuchové napouštěcí ventily WC. Mnohem horší ale je, že často chybně vyhodnotí vysoký tlak v potrubí pojistné ventily bojlerů a plynových kotlů. Mnohdy začne docházet při aktivaci pojistných ventilů k velmi vysokým odběrům. Známe případy, kdy tímto způsobem "zmizelo" i více než 50 m3 za měsíc. Výše uvedené komplikace se dějí většinou když spíte a vůbec si jich nemusíte všimnout. Hledáte-li důvod vysokých náměrů bytového vodoměru, doporučujeme několik dní po sobě odečítat stav vodoměru večer před spaním a ráno po probuzení. Bude-li rozdíl větší než je odhadovaný náměr za noc, je potřeba řešit snížení tlaku v potrubí redukčním ventilem...